Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-12-13

wymiar sprawiedliwości

Ile można, a ile trzeba zrobić w imię praworządności

Trzeba przywrócić państwo prawa – twierdzą zgodnie eksperci. Takiej zgody nie ma już natomiast co do metod, jakie mogą zostać w tym celu użyte

Jak przywrócić legalność działania Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa? Podczas zorganizowanej na Uniwersytecie SWPS konferencji pt. „Restytucja praworządności RP” starły się dwie wizje – szybka i radykalna oraz niekontrowersyjna, lecz czasochłonna.

Spór o uchwały

Tak jak kryzys praworządnościowy w Polsce rozpoczął się od rozmontowywania Trybunału Konstytucyjnego, tak i jego naprawę należy zacząć od zmian w tym organie. Zwłaszcza że legalność jego działania jest kwestionowana nie tylko zewnętrznie, np. z powodu tzw. sędziów dublerów, lecz także wewnątrz samego trybunału (część zasiadających w TK osób nie uznaje Julii Przyłębskiej jako prezesa TK). W sprawie sędziów dublerów sytuacja jest jasna o tyle, że wypowiedział się na ten temat sam Trybunał Konstytucyjny w poprzednim składzie (sygn. akt K 34/15) oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka (w sprawie Xero Flor). Tyle że do tej pory orzeczenia te nie zostały wykonane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00