Artykuł
wywiad
Chcemy ułatwić życie małym i średnim firmom
Benjamin Angel: Nalegałbym na konieczność szybkiego postępu w sprawie wdrożenia projektu dotyczącego MŚP. Mamy nadzieję, że zostanie on przyjęty w przyszłym roku i wejdzie w życie w 2026 r.
W ostatnich latach Komisja Europejska opublikowała kilka ambitnych projektów dyrektyw w dziedzinie międzynarodowych podatków bezpośrednich. Jeden z nich, określany jako BEFIT, ma na celu stworzenie jednolitego zestawu zasad opodatkowania największych spółek holdingowych. Trwają również prace nad innym projektem, tzw. pakietem dla MŚP, który powinien zmniejszyć obciążenia podatkowe małych i średnich przedsiębiorstw unijnych. Komisja zaproponowała też pewne zmiany w przepisach dotyczących cen transferowych i procedur zwrotu podatku u źródła. Czy któryś z tych projektów można uznać za priorytetowy?
Jeśli chodzi o harmonogram, to naszym zamiarem jest jak najszybsze zakończenie prac nad pakietem ulg dla MŚP. Powód jest prosty – jest to projekt znacznie mniej czasochłonny i prostszy od projektu BEFIT i tym samym wymaga mniej dyskusji z krajami członkowskimi Unii Europejskiej. BEFIT zakłada ujednolicenie przepisów podatkowych dla niektórych międzynarodowych korporacji. Uzyskanie dla niego konsensusu wśród wszystkich państw członkowskich będzie prawdopodobnie wymagało dużo czasu, tym bardziej że sama dyrektywa jest dość długa. Propozycje zawarte w pakiecie dla MŚP są krótsze i łatwe do wyjaśnienia. Dlatego pierwsza dyskusja legislacyjna na temat tego projektu odbędzie się już 1 grudnia 2023 r., natomiast pierwsza dyskusja na temat BEFIT jest zaplanowana na marzec 2024 r. i może zająć lata.
-
keyboard_arrow_right