Poradnia ubezpieczeniowa
- Czy pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym, która pracuje na część etatu, należy wypłacić zasiłek opiekuńczy
- W jaki sposób oblicza się odsetki od nienależnie pobranych świadczeń
- Na jaki okres ZUS może przyznać rentę z tytułu niezdolności do pracy
Nasza pracownica przebywa częściowo na urlopie wychowawczym, pracuje jednak u nas na 1/4 etatu. Na PUE ZUS wpłynęło zaświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku sześciu lat. Czy w takiej sytuacji pracownicy należy wypłacić zasiłek opiekuńczy?
Tak, w tej sytuacji pracownicy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego, ponieważ podlega ubezpieczeniu chorobowemu.
Zgodnie z art. 1862 par. 1 kodeksu pracy w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Zgodnie z par. 2 w razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie trzech dni od dnia wezwania.