Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-11-09

rozliczenia

Spółka jawna może wyjść z CIT

Spółka jawna nie musi być podatnikiem CIT aż do jej likwidacji. Przestaje być podatnikiem podatku dochodowego, gdy tylko jej wspólnikami zostają wyłącznie osoby fizyczne – orzekł WSA w Łodzi

Wyrok zapadł 19 października 2023 r. (sygn. akt I SA/Łd 618/23). Podobnego zdania był 12 maja 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (sygn. akt I SA/Kr 192/22).

Oba te orzeczenia są nieprawomocne. W obu sądy zdecydowanie opowiedziały się przeciwko twierdzeniom fiskusa, że jeżeli spółka jawna już raz stała się podatnikiem CIT, to przetasowania w składzie jej wspólników niczego w tym zakresie nie zmieniają.

Fiskus od dwóch lat twierdzi, że taka spółka nadal płaci podatek dochodowy, nawet gdy są w niej już tylko osoby fizyczne. Po raz pierwszy dał temu wyraz w lutym 2021 r. w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 18645). Ówczesny wiceminister finansów Jan Sarnowski stwierdził: „Spółka jawna, która uzyska status podatnika CIT zachowuje ten status aż do czasu jej likwidacji lub wykreślenia z rejestru przedsiębiorców. Zmiany w składzie osobowym spółki jawnej, która już uzyska status podatnika podatku CIT, nie mają zatem wpływu na ten status”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00