MF: Wystawienie faktury przed wewnątrzwspólnotową dostawą towarów nie powoduje powstania obowiązku podatkowego
W praktyce podatnicy postępują często w sposób niezgodny z wykładnią przyjętą przez resort finansów w odpowiedzi dla DGP, którą niektórzy eksperci uznają za kontrowersyjną. Dzięki takiemu stanowisku fiskusa można jednak zyskać więcej czasu na zgromadzenie dokumentów umożliwiających zastosowanie stawki 0 proc.
Na pierwszy rzut oka treść art. 20 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1570; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1852; dalej: ustawa o VAT) może wydawać się zupełnie jednoznaczna. Zgodnie bowiem z tym przepisem w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy. Chociaż prawodawca nie wskazuje wyjątków od tej zasady, to okazuje się, że w przypadku wystawienia faktury przed WDT sprawa wcale nie jest tak oczywista.
– Pod pewnym względem ścisła interpretacja art. 20 ust. 1 ustawy o VAT mogłaby zniekształcić sens opodatkowania transakcji WDT i prowadzić do wykładni ad absurdum – mówi Anna Matysiak, menedżer w zespole VAT MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. Zgodnie bowiem z generalną zasadą wprowadzoną w art. 13 ust. 1 ustawy o VAT, aby doszło do WDT, muszą być spełnione następujące przesłanki: