Artykuł
E-doręczenia. Wskazówki dla urzędów i przedsiębiorców
Rewolucja w sposobie korespondencji z administracją
Już od 10 grudnia 2023 r. większość podmiotów administracji publicznej, osoby zaufania publicznego oraz pierwsi przedsiębiorcy będą zobligowani do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych. W praktyce będzie to również obowiązek korzystania z systemu e-doręczeń
W procesie rozwoju elektronicznego obrotu prawnego w Polsce można wyróżnić kilka wydarzeń, które da się zaklasyfikować jako kamienie milowe informatyzacji urzędów. Są to: uruchomienie w 1998 r. usług finansowych w internecie przez pierwszy bank, co można uznać za początek bankowości elektronicznej w Polsce, przyjęcie w 2001 r. ustawy o podpisie elektronicznym, inauguracja w 2008 r. funkcjonowania elektronicznej platformy usług administracji publicznej stanowiącej podwaliny e-administracji. Za kolejny kamień milowy można niewątpliwie uznać uchwalenie w 2020 r. ustawy z 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 285; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1860; dalej: u.d.e), która weszła w życie dwa lata temu, a na jej mocy stopniowo w kolejne obszary administracji publicznej będzie wdrażana reguła domyślności komunikacji elektronicznej. W najbliższym czasie ważną datą będzie 10 grudnia 2023 r., od kiedy zostanie zobowiązana do stosowania e-doręczeń duża grupa podmiotów publicznych i niepublicznych. Datę tę wyznaczył komunikat ministra cyfryzacji z 29 maja 2023 r. w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych niezbędnych do doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej oraz udostępnienia w systemie teleinformatycznym punktu dostępu do usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego w ruchu transgranicznym, który został wydany na podstawie upoważnienia zawartego w art. 155 ust. 10 ustawy o doręczeniach elektronicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 285).
Patrząc na całą mapę drogową wdrażania systemu, 10 grudnia br. będzie dniem, w którym do e-doręczeń dołączy największa grupa jednostek, a podmioty, które będą dołączane później, nie będą już tak liczne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right