Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-10-31

uprawnienia

Nowe formy usług w pomocy społecznej

Gmina będzie mogła powierzyć realizację usług opiekuńczych sąsiadom samotnego seniora. Z kolei domy pomocy społecznej będą mogły mieć miejsca przeznaczone na pobyt czasowy

Od jutra wchodzą w życie zmiany w kilku obszarach pomocy społecznej, w tym m.in. opiece środowiskowej i instytucjonalnej oraz mieszkalnictwie. Wprowadza je ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1693).

Sąsiad pomoże

Jedna z najważniejszych nowości dotyczy sposobu organizowania przez gminy usług opiekuńczych. Co do zasady są nimi obejmowane osoby samotne, które z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w miejscu zamieszkania. Teraz taka pomoc jest im zapewniana przez opiekunki środowiskowe, które zatrudnia bezpośrednio ośrodek pomocy społecznej lub podmiot, któremu zlecono to zadanie. Natomiast od 1 listopada usługi opiekuńcze będą mogły być świadczone w formie usług sąsiedzkich. Zgodnie z nowymi przepisami osoba, która będzie je wykonywać, będzie musiała być pełnoletnia, nie być spokrewniona z podopiecznym oraz mieszkać w jej najbliższym otoczeniu. W praktyce jedynym wymogiem formalnym, który będzie musiała spełnić, jest ukończenie szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Natomiast szczegółowe warunki przyznania usług opiekuńczych sąsiedzkich, ich zakres, wysokość ponoszonej odpłatności oraz wynagrodzenia, a także to, jak będzie naliczane (ryczałtowo czy stawką godzinową), będzie określać uchwała rady gminy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00