Jak rozliczyć w VAT i PIT nabycie towarów od czeskiej firmy niezarejestrowanej jako podatnik VAT UE
Polski przedsiębiorca (podatnik VAT czynny i VAT UE) nabył 27 października 2023 r. towary handlowe (ceramika) o wartości 6000 zł od czeskiej firmy zwolnionej z VAT w Czechach i niezarejestrowanej jako podatnik VAT_UE (ani w Czechach, ani w innym państwie UE). Tego samego dnia towary zostały przewiezione przez przedsiębiorcę we własnym zakresie z Czech do Polski. Zakup został udokumentowany czeską fakturą wystawioną i otrzymaną przez kontrahenta 27 października 2023 r. W transakcji przedsiębiorca posłużył się polskim numerem VAT UE, natomiast kontrahent czeskim (krajowym) numerem VAT. Zapłaty za nabyte towary przedsiębiorca dokonał przelewem 27 października 2023 r. Podatek dochodowy przedsiębiorca rozlicza na zasadach podatku liniowego, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową, a VAT i zaliczki na PIT opłaca na zasadach ogólnych, za okresy miesięczne. Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć zakup ww. towarów na gruncie VAT i PIT? ©℗
VAT
Podatek należny
Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu VAT podlegają:
- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
- eksport towarów;
- import towarów na terytorium kraju;
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Z przepisu tego wynika zasada terytorialności, zgodnie z którą określone czynności podlegają opodatkowaniu VAT, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określonym na podstawie przepisów ustawy o VAT) jest terytorium kraju, tj. Polski.
Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT), a przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT). Z kolei przez podatek od wartości dodanej rozumie się podatek od wartości dodanej nakładany na terytorium państwa członkowskiego, z wyjątkiem podatku od towarów i usług nakładanego ustawą o VAT (art. 2 pkt 11 ustawy o VAT). Z kolei stosownie do reguły zawartej w art. 9 ust. 1 w zw. z ust. 2 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz – pod warunkiem, że: