Artykuł
orzecznictwo
Fiskus może wykreślać z rejestru VAT bez decyzji
Zaskoczenia nie było. Wykreślenie z rejestru czynnych podatników VAT to zwykła czynność materialno-techniczna. Nie wymaga wydania decyzji podatkowej – orzekł wczoraj NSA w uchwale
Uzasadniając ją, sędzia Janusz Zubrzycki przypomniał, że wykreślenie podatnika z rejestru może zostać zaskarżone do sądu administracyjnego i wtedy skarbówka ma obowiązek uzasadnić powody swojego postępowania.
Geneza problemu rozstrzygniętego wczoraj przez Naczelny Sąd Administracyjny sięga 1 stycznia 2017 r. Wtedy to w ustawie o VAT pojawiły się przepisy pozwalające naczelnikom urzędów skarbowych na wykreślanie firm z rejestru czynnych podatników VAT bez konieczności zawiadomienia o tym (art. 96 ust. 9).
W ten sposób usuwani są z rejestru m.in. podatnicy, którzy nie istnieją, z którymi mimo podjętych prób urząd skarbowy nie może się skontaktować, albo gdy informacje z Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (STIR) wskazują, iż rachunki podatnika w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej są wykorzystywane do wyłudzeń skarbowych. Urzędnicy wykreślają z rejestru także podatników, którzy podali nieprawidłowe dane w zgłoszeniu rejestracyjnym bądź mają sądowy zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right