Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-10-24

Cud polskiego rynku pracy

Miarą bezprecedensowego we współczesnym świecie sukcesu gospodarczego, jaki osiągnęliśmy na przestrzeni ostatnich ponad 30 lat, jest jedna z najniższych stóp bezrobocia w Europie i systematyczny wzrost zatrudnienia

Gdy 1 maja 2004 r. Polska wchodziła do Unii Europejskiej, była krajem o najwyższym w całej Wspólnocie bezrobociu na poziomie 20 proc. Dziś – według metodologii opartej na rejestrach urzędów pracy – to 5 proc. Liczba osób bez pracy spadła w tym czasie z ponad 3 mln poniżej 800 tys. Z ostatnich danych Eurostatu – Europejskiego Urzędu Statystycznego, wynika, że Polska miała w sierpniu trzecią najniższą, mierzoną metodą badania aktywności zawodowej ludności, stopę bezrobocia w Unii Europejskiej z poziomem 2,8 proc. za Maltą (2,7 proc.) i Czechami (2,5 proc.). Średnia w UE wyniosła 5,9 proc., a w strefie euro 6,4 proc.

Nowe miejsca pracy

Według Eurostatu w I kw. 2023 r. liczba pracujących w Polsce po raz pierwszy w historii przekroczyła 17 mln osób. Z unijnych statystyk opublikowanych pod koniec września wynika też, że jesteśmy w czołówce pod względem wzrostu wskaźnika zatrudnienia, obejmującego osoby w wieku 20–64 lata. Między IV kw. 2019 r., a więc tuż przed wybuchem pandemii, i II kw. 2023 r. zwiększył się on u nas aż o 5 pkt proc., z 72,6 proc. do 77,6 proc. przy średniej w UE na poziomie 75,4 proc., która poszła w tym czasie w górę o 2,5 pkt proc.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00