orzecznictwo
SN rozstrzygnie, czy będzie łatwiej uzyskać emeryturę pomostową
Już jutro Sąd Najwyższy powinien odpowiedzieć na pytanie, jakie okresy tzw. pracy szczególnej powinny się znaleźć w świadectwie pracy. To ważne również dla tych, którzy czekają na przywrócenie szerokiego stosowania pomostówek, co nastąpi 1 stycznia 2024 r.
Okresy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (dalej: praca szczególna) trzeba wpisywać w świadectwie pracy. Wątpliwości budzi jednak to, które konkretnie prace, a więc z jakiego katalogu (starego czy nowego) i z jakiego okresu (sprzed 1 stycznia 2009 r. czy po tej dacie). Kwestia ta może się okazać kluczowa dla przyznania emerytury pomostowej, a także tzw. rekompensaty osobom, które nie mogą liczyć na wcześniejszą emeryturę ani pomostówkę.
Te wątpliwości, a przynajmniej ich część, może rozwiać uchwała Sądu Najwyższego, która ma zapaść już jutro w sprawie zagadnienia prawnego o sygn. III PZP 5/22.
Wachlarz wyboru
Zdaniem Sądu Okręgowego w Toruniu, który przekazał zagadnienie do rozpatrzenia przez SN, trzeba dokonać wyboru jednej z co najmniej dwóch opcji. Według pierwszej w świadectwie pracy trzeba podać informację o okresach pracy szczególnej po 2008 r., jeśli została ona zawarta w nowym wykazie takich prac, zamieszczonym w obowiązującej od 2009 r. ustawie o emeryturach pomostowych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 164, dalej: u.e.p.). Drugi wariant przewiduje, że w świadectwie wpisujemy jedynie okres zatrudnienia pracownika przypadający do końca 2008 r., obejmujący pracę szczególną ze starego wykazu. Ten ostatni znajdziemy w rozporządzeniu z 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. poz. 43 ze zm.).