Artykuł
Nietypowe zastosowanie analiz porównawczych
W transakcjach z podmiotami powiązanymi analizy porównawcze – zwane inaczej benchmarkami – to kwestia kluczowa. Wszystkie osoby odpowiedzialne za sprawy spółki – członkowie zarządów, dyrektorzy finansowi, kontrolerzy finansowi czy główni księgowi – wiedzą, że aby analizy porównawcze spełniały swoją funkcję ochronną na wypadek kontroli, muszą być wysokiej jakości.
Co to znaczy, że benchmark jest wysokiej jakości, i jak to sprawdzić? Które aspekty analiz porównawczych są najczęściej kwestionowane przez organy? W jakich obszarach podatków, poza cenami transferowymi, można jeszcze wykorzystać benchmarki (np. podatek u źródła, estoński CIT, IP Box)?
Na te i wiele innych pytań związanych z wpływem jakości benchmarków na bezpieczeństwo podatkowe odpowiadają eksperci podatkowi. Na Platformie Wiedzy MDDP prowadzą oni szkolenie „Niezbędnik CFO: Nietypowe zastosowanie analiz porównawczych, czyli jak oszczędzać na obowiązkach compliance”.
O co pytają na szkoleniach
Sankcje za nierynkowość transakcji
problem Jestem dyrektorem finansowym w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Jako osoba nadzorująca finanse w spółce odpowiadam również za ceny transferowe – zarówno obowiązki związane z przygotowaniem dokumentacji i złożeniem informacji o cenach transferowych TPR-C, jak i kwestie związane z rynkowością transakcji. W konsekwencji mogą dotknąć mnie sankcje/kary za nierynkowość transakcji. Jak mogę się zabezpieczyć?
odpowiedź Najważniejszym narzędziem weryfikacji i obrony rynkowości transakcji z podmiotami powiązanymi jest analiza cen transferowych. Jednak aby analiza spełniała swoją funkcję, musi być przede wszystkim wysokiej jakości, i to zarówno pod kątem samego procesu przygotowania, jak i rzetelności i wiarygodności danych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right