pit i cit
Fiskus wyjaśnia, kim jest tzw. rzeczywisty właściciel
Resort finansów opublikował w ubiegłym tygodniu projekt objaśnień podatkowych w zakresie tzw. klauzuli rzeczywistego właściciela w podatku u źródła. Jest to szczególnie ważne dla przedsiębiorców wypłacających za granicę dywidendy, odsetki i należności licencyjne
Nie jest jasne, czy ten projekt oznacza ostateczne porzucenie poprzedniego – z 19 czerwca 2019 r. – który również miał objaśniać przepisy o podatku u źródła. Najnowszy tylko częściowo pokrywa się z zakresem tematycznym poprzedniego projektu, ponieważ dotyczy głównie tego, jak rozumieć definicję tzw. rzeczywistego właściciela należności wypłacanych z Polski.
Uwagi do projektu wraz z ich uzasadnieniem można przesyłać w wersji edytowalnej do 10 października br. na adres: citkonsultacje@mf.gov.pl.
Ogólne zasady
Przypomnijmy, że co do zasady polski podmiot, który wypłaca za granicę dywidendy, odsetki bądź należności licencyjne, powinien pobrać i odprowadzić do polskiego urzędu skarbowego zryczałtowany podatek u źródła według krajowej stawki: 19 proc. od dywidend i 20 proc. od pozostałych należności.
Może zastosować niższą stawkę podatku, przewidzianą w międzynarodowej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeżeli przed przekazaniem wypłaty za granicę dochowa należytej staranności i ma certyfikat rezydencji zagranicznego kontrahenta.