Artykuł
System kaucyjny krok po kroku. Sprawdź, kto, kiedy i co będzie musiał robić
Przedsiębiorcy (i nie tylko oni) mają kilkanaście miesięcy na przygotowanie się do nadchodzących zmian. A te będą znaczące, zwłaszcza dla podmiotów z branży spożywczej. Obowiązki i związane z nimi wątpliwości nie ominą też gastronomii
Uchwalenie ustawy z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, zwanej u.o.p.a.k., która właśnie została opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1852), było konieczne. Zobowiązywała nas do tego dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (tzw. dyrektywa plastikowa lub dyrektywa SUP). Pierwszy etap implementacji – o którym pisaliśmy w poradniku DGP z 26 maja 2023 r. „Ograniczenie dla jednorazowego plastiku. Nowe obowiązki i opłaty” – polegał m.in. na wprowadzeniu w ustawie z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw m.in. zakazu sprzedaży jednorazowych produktów wykonanych z plastiku, takich jak: jednorazowe sztućce, mieszadełka, słomki czy styropianowe pudełka na posiłki. Obie nowelizacje mają na celu zmniejszenie ilości powstających odpadów, w szczególności z tworzyw sztucznych, poprzez zwiększenie ich selektywnej zbiórki i odzysku. Ponadto obie regulacje rozszerzają odpowiedzialność producentów poszczególnych towarów – w szczególności nakładają na nich nowe obowiązki wiążące się z dodatkowymi obciążeniami finansowymi. Ostatecznie – jak to ma miejsce najczęściej – koszt funkcjonowania systemu i tak w znacznej mierze poniesie konsument.
na czym polegają zmiany
Krótko mówiąc – przy sprzedaży towaru w opakowaniu, które podlega pod system kaucyjny, [ramka] trzeba będzie pobierać kaucję za to opakowanie. Konsument natomiast będzie miał możliwość zwrotu takiego opakowania w dowolnym punkcie, który uczestniczy w systemie kaucyjnym w ramach zbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych. Co istotne, aby uzyskać zwrot kaucji, nie trzeba będzie przedstawiać paragonu potwierdzającego jej wpłatę czy nabycie produktu w danym sklepie – inaczej niż w przypadku funkcjonującego w zakresie niektórych butelek szklanych (w szczególności po piwach) systemu „kaucji”. Jak wskazuje nowelizacja, w przypadku, gdy użytkownik końcowy nie zdecyduje się na zwrot opakowania i nie odbierze kaucji, ta w takim przypadku zasili budżet finansowania systemu kaucyjnego.
-
keyboard_arrow_right