Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-09-13

opinia

Nieznajomość prawa kosztuje. Tylko komu powinniśmy wystawić za to rachunek?

fot. Wojciech Olkusnik/East News

fot. Wojciech Olkusnik/East News

Najwyższa Izba Kontroli 21 lipca opublikowała wyniki kontroli przeprowadzonej w ośmiu spółkach komunalnych na terenie województwa lubelskiego. Z ustaleń wynika, że w sześciu z nich „wystąpiły istotne nieprawidłowości w zakresie ustalania i wypłacania wynagrodzeń członków zarządów lub rad nadzorczych w latach 2018–2022”. W konsekwencji doszło do znaczącego zawyżenia pensji – łącznie o 793 tys. zł.

Kwota nie jest więc błaha. Jak mogło do tego dojść? Czy przepisy dotyczące zasad wynagradzania członków zarządu i rad nadzorczych w spółkach komunalnych w niektórych miastach na Lubelszczyźnie się „nie przyjęły”?

Trudno uwierzyć, że w Zamościu, Świdniku, Kraśniku, Lubartowie czy Łęcznej prawnicy obsługujący gminy czy spółki komunalne nie potrafią przeczytać przepisów ze zrozumieniem, nawet jeżeli są one pisane „językiem dla zwykłego człowieka nie do rozgryzienia”, co trafnie zauważył Jan Cipiur w opublikowanym w dodatku do DGP artykule „Plaga jedenasta: język prawa” (DGP nr 142/2023, dodatek „Prawnik”).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00