Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-09-11

Duże korzyści z małego atomu

Budowa modułowych reaktorów jądrowych to szansa dla rozwoju polskich miast i kraju – wskazywali uczestnicy panelu dyskusyjnego „Korzyści dla gospodarki i społeczności lokalnych z inwestycji w mały atom”.

Rozwój energetyki jądrowej będzie istotnym elementem transformacji energetycznej w Polsce. Orlen Synthos Green Energy (OSGE) realizuje projekt budowy małych elektrowni jądrowych, Small Modular Reactors (SMR).

– Wykonaliśmy w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ogrom pracy. Nikt jeszcze w tak krótkim czasie nie zrealizował tak wielu kroków milowych w kierunku budowy reaktorów jądrowych – powiedział we wstępie do dyskusji Dawid Jackiewicz, wiceprezes zarządu OSGE. Jak tłumaczył, celem spółki jest uruchomienie pierwszego małego reaktora jądrowego do 2029 r. opartego na technologii BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy. Polska ma być drugim miejscem na świecie, gdzie powstanie reaktor oparty na tym systemie. Wiceprezes OSGE podkreślał, że termin 2029 jest ambitny, ale uda się go dotrzymać, jeśli proces inwestycyjny przebiegnie bez zakłóceń. Wcześniej – w 2028 r. – podobny reaktor powstanie w Kanadzie, gdzie projekt realizuje spółka Ontario Power Generation.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00