Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-09-08

4,5 proc. PKB pochodzi z sektora usług biznesowych

Szacowany udział sektora nowoczesnych usług biznesowych w PKB Polski wynosi 4,5 proc. W 12 miesiącach poprzedzających koniec I kw. 2023 r., sektor tworzył średnio 83 nowe miejsca pracy dziennie – wynika z raportu „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2023”, przygotowanego przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) we współpracy z Colliers, Mercer, Randstad oraz Randstad Sourceright.

435 tys. osób zatrudnionych w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu

Ponad 435 tys. osób w Polsce było zatrudnionych w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu na koniec I kw. 2023 r. Oznacza to wzrost o 8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu i o 56 proc. w porównaniu z rokiem 2018. Poziom zatrudnienia przekroczył zeszłoroczne oczekiwania ekspertów.

Nowoczesne usługi dla biznesu stanowią ważną gałąź polskiej gospodarki, odpowiadając za 6,7 proc. zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. 74 proc. ankietowanych przedstawicieli branży przewiduje dalszy wzrost zatrudnienia, co według autorów raportu przyczyni się do wzrostu zatrudnienia o 6,9 proc. w tym roku. Szacowany udział sektora w PKB Polski sięga 4,5 proc.

Najpopularniejsze w branży są centra IT (45,3 proc.), a następnie centra usług wspólnych i globalne usługi biznesowe (SSC/GBS) stanowiące 24,1 proc. Prawie 16 proc. stanowi outsourcing procesów biznesowych (BPO), a 12,8 proc. działa w badaniach i rozwoju (R&D). 2,4 proc. stanowią centra hybrydowe lub inne.

Najwięcej centrów w Warszawie, najwięcej pracowników – w Krakowie

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00