Artykuł
rozliczenia
Unijne holdingi nie otrzymają dywidendy bez podatku?
Firma, która wypłaca dywidendy udziałowcom w innym kraju Unii Europejskiej, musi zbadać, czy będą one tam efektywnie opodatkowane. Jeśli obce państwo zwalnia taki dochód z daniny, to w Polsce należy potrącić od niego 19 proc. CIT
Takie jest sedno kilkunastu wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, które zapadły w 2023 r. Z tego wynika, że nie ma możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego, które zostało przewidziane w unijnej dyrektywie 2011/96/UE i w polskiej ustawie o CIT (t.j. Dz.U. z 2022 poz. 2587 ze zm.).
Eksperci nie kryją zaskoczenia tą negatywną linią orzeczniczą lubelskiego WSA.
– Przyjmując wyrażoną w tych wyrokach argumentację, można dojść do wniosku, że nigdy nie można skorzystać ze zwolnienia podatkowego dla wypłacanych za granicę dywidend. To zaś byłoby absurdem, który powinien jak najszybciej zostać zakwestionowany przez Naczelny Sąd Administracyjny – komentuje Daniel Więckowski, doradca podatkowy w LTCA.
Podobnego zdania jest również Jarosław Ziółkowski, doradca podatkowy w Independent Tax Advisers.
– Wygląda na to, że płatnicy wypłacający dywidendę muszą badać, w jaki sposób ta dywidenda zostanie za granicą opodatkowana, a także, czy trafi do rzeczywistego właściciela, jak wynika z wyroku NSA z 31 stycznia 2023 r. – zauważa ekspert. Biurokracji jest więc coraz więcej, a jednocześnie brakuje wyjaśnień, w jaki sposób należy wykonać te obowiązki. Już w czerwcu 2019 r. opublikowano projekt objaśnień w zakresie podatku u źródła, ale do tej pory prace nad nim nie zostały sfinalizowane – jak przypomina Jarosław Ziółkowski.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right