Przedsiębiorca jak śledczy
Według aktu o usługach cyfrowych przedsiębiorcy będą musieli uczestniczyć w wykrywaniu i ściganiu przestępczości na terenie Unii Europejskiej
Akt o usługach cyfrowych, czyli rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE, ma zapewnić właściwe funkcjonowanie rynku wewnętrznego usług pośrednich, ustanawiając przepisy gwarantujące bezpieczeństwo i przewidywalność środowiska internetowego, zapewniając ochronę praw podstawowych, w tym praw konsumentów. Rozporządzenie ma zastosowanie do usług pośrednich – wyszczególnionych w tym akcie usług społeczeństwa informacyjnego (usług zwykłego przekazu, coachingu i hostingu). Znajdzie zastosowanie tam, gdzie usługi pośrednie są oferowane odbiorcom mającym siedzibę lub znajdującym się w Unii, niezależnie od miejsca siedziby dostawcy.
Akt o usługach cyfrowych wprowadza stopniowalną odpowiedzialność pośredników internetowych za treści, które przekazują, buforują lub przechowują. Rozporządzenie rozszerza obecne regulacje dotyczące zwalczania nielegalnych treści (w tym zakresie zacznie obowiązywać 17 lutego 2024 r.). Przez nielegalne treści należy przy tym rozumieć informacje, które nie są zgodne z prawem Unii lub z prawem jakiegokolwiek państwa członkowskiego, niezależnie od konkretnego przedmiotu lub charakteru tego prawa. Rozporządzenie wprowadza szczególne obowiązki dostawców usług pośrednich, których prawidłowa realizacja może istotnie zwiększyć skuteczność państw członkowskich w obszarze wykrywania, zwalczania i ścigania przestępczości. W szczególności tej związanej z nielegalnymi treściami.