Artykuł
rozliczenia
Sędziowie i fiskus łatają przepisy o podatku od darowizn
Po ponad pięciu latach od zaskakujących wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego wraca problem opodatkowania darowizn z poleceniem
Obecnie sądy nie zgadzają się z wykładnią NSA z 2018 r. Konsekwentnie orzekają, że wartość polecenia darczyńcy może zmniejszyć podstawę opodatkowania tylko wtedy, gdy realnie obciąża ono majątek obdarowanego. Na przykład gdy obdarowany, zgodnie z wolą darczyńcy, przeznaczy część otrzymanych pieniędzy na pomoc niepełnosprawnemu bratu, na wybudowanie nagrobka dla dziadków itp. Ale nie wtedy, gdy wyda je w całości na mieszkanie dla siebie, bo w takiej sytuacji zamieni pieniądze na lokum, ale nadal będzie wzbogacony w porównaniu z sytuacją sprzed otrzymania darowizny.
Jeszcze inaczej interpretuje przepisy dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Twierdzi, że polecenie darczyńcy może zmniejszyć podstawę opodatkowania darowizny, pod warunkiem że zostanie wykonane tego samego dnia, a nie np. nazajutrz.
Eksperci nie kryją zaskoczenia taką wykładnią. Nie ulega jednak wątpliwości, że kwestia obniżenia podstawy opodatkowania darowizny o wartość polecenia darczyńcy jest problemem nierozwiązanym od co najmniej pięciu lat.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right