Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-08-07

analiza

Coraz więcej argumentów za zmianą taryf za wodę

Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne coraz częściej starają się o zgodę Wód Polskich na skrócenie czasu obowiązywania taryf, żeby ustanowić nowe taryfy, wyższe. A sądy w swoich orzeczeniach wskazują, które argumenty mogą być dobrą podstawą do takiej zmiany.

Przez ostatnie dwa lata sytuacja branży wodociągowo-kanalizacyjnej zmieniła się radykalnie. Z jednej strony – galopujący wzrost kosztów prowadzenia działalności, przede wszystkim kilkusetprocentowe podwyżki cen energii elektrycznej, kolejne wzrosty płacy minimalnej, kosztów paliwa, materiałów i realizowanych inwestycji. Z drugiej – zablokowanie podwyżek cen i stawek opłat za wodę i ścieki przez rząd oraz regulatora (Wody Polskie).

W rezultacie ustalone dla większości przedsiębiorstw w 2021 r. taryfy (które miały obowiązywać do 2024 r.) już po kilku miesiącach okazały się zupełnie niedostosowane do realiów gospodarczych. Skończyło się na tym, że, wedle szacunków Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, popartych również danymi Wód Polskich, w 2022 r. ponad 70 proc. przedsiębiorstw zanotowało straty. Wszystko to zaowocowało nie tylko znacznym ograniczeniem działań inwestycyjnych i remontowych w sektorze, lecz także odpływem pracowników o najwyższych kwalifikacjach i wstrzymaniem projektów prorozwojowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00