Artykuł
Upoważnienie do załatwiania spraw administracyjnych w imieniu organu administracji publicznej
Instytucja przedstawicielstwa administracyjnego, która służy dekoncentracji realizowanych zadań, uprawnia do upoważnienia pracowników urzędu przez organ administracji publicznej do załatwienia spraw w imieniu tego organu w ustalonym zakresie. Mimo że rozwiązanie to wydaje się jasne i oczywiste, to w praktyce budzi wiele wątpliwości. Na szkoleniach pojawiają się często pytania dotyczące tej kwestii. Odpowiadamy na wybrane pytania.
O co pytają na szkoleniach
Czy do decyzji należy załączyć dokumenty potwierdzające?
problem Pracownik organu, który prowadzi postępowanie w sprawie wydania indywidualnej decyzji administracyjnej, nie powołał się na posiadane upoważnienie w wydanym przez siebie orzeczeniu, a ponadto do akt sprawy nie załączył pisemnego upoważnienia. Czy w tej sytuacji wydana przez pracownika organu decyzja administracyjna jest wadliwa?
odpowiedź Nie. Zgodnie z art. 268a ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 775; ost.zm. Dz.U. poz. 803; dalej: k.p.a.) organ administracji publicznej może w formie pisemnej upoważniać pracowników kierowanej jednostki organizacyjnej do załatwiania spraw w jego imieniu w ustalonym zakresie, a w szczególności do wydawania decyzji administracyjnych, postanowień i zaświadczeń. Zatem co do zasady dopuszczalne jest delegowanie przez organ uprawnień do wydawania decyzji w jego imieniu pracownikom tego organu. W judykaturze przyjmuje się, że pracownik działający z upoważnienia organu powinien powołać się w wydanej przez siebie decyzji administracyjnej na posiadane upoważnienie (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 stycznia 2014 r., sygn. akt II GSK 1618/12, CBOSA). Ponadto byłoby wskazane, aby załączył do akt sprawy poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię upoważnienia. Sądy administracyjne wskazują, że udzielenie upoważnienia jest czynnością wewnętrzną organu (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 26 marca 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 2496/13).