Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-07-31

AI w służbie ESG. Czy to się uda?

Sztuczna inteligencja już teraz odgrywa istotną rolę w transformacji ESG, a jej wpływ na sposób i tempo realizacji poszczególnych celów zrównoważonego rozwoju będzie rosnąć. Szansom związanym z możliwym zastosowaniem AI na potrzeby ESG towarzyszą jednak ryzyka wypływające ze specyfiki sztucznej inteligencji.

Udostępnienie ludzkości modeli językowych typu ChatGPT rozbudziło dyskusję na temat możliwych zastosowań AI w różnych sferach życia, m.in. do tworzenia treści i ich analizy. Sztuczna inteligencja może być też produktem czy usługą samą w sobie. Jak wskazuje Bartosz Kwiatkowski, dyrektor Fundacji Frank Bold Polska, wszystkie te zastosowania niosą za sobą szczególne implikacje w ESG.

AI a Cele Zrównoważonego Rozwoju

– Z jednej strony sztuczna inteligencja może pomóc w ochronie środowiska przez zastosowanie odpowiednich algorytmów mogących przyczynić się do lepszego zarządzania zasobami naturalnymi, poprawiając efektywność ich wykorzystania i minimalizując negatywny wpływ działalności gospodarczej na środowisko. Z drugiej może rodzić ryzyka naruszeń praw człowieka, choćby z uwagi na brak przejrzystości, rozmywanie odpowiedzialności, wątpliwości dotyczące poszanowania prywatności czy zmiany, do jakich doprowadzi na rynku pracy – mówi Bartosz Kwiatkowski.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00