Ambitne wyzwania, cele i plany. Prawne uwarunkowania ESG
ESG jest elementem porozumień klimatycznych, których stroną jest także Polska. Wdrażanie nowych standardów będzie obowiązkiem funkcjonujących w kraju przedsiębiorstw, a osiągnięcie tych celów będzie kosztować nas dużo pracy oraz, oczywiście, pieniędzy.
Porozumienie paryskie podpisane w 2015 r. na COP21 jest podstawą nowoczesnej polityki klimatycznej. Jego najważniejszym sukcesem było zjednoczenie praktycznie wszystkich państw na świecie wokół problemu zmian klimatu oraz zobowiązanie do walki z tymi zmianami przez ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, tak aby do 2050 r. globalny wzrost temperatury nie przekroczył 2 st. C w porównaniu do epoki przedindustrialnej.
Polska jest podwójnym sygnatariuszem tej umowy, jako samodzielne państwo i jako część Unii Europejskiej. Jeden z zapisów paryskiego porozumienia klimatycznego dotyczy ESG: „Strony będą (…) promować zrównoważony rozwój oraz zapewniać ochronę środowiska i przejrzystość działalności, w tym w zakresie zarządzania (…) zgodnie z wytycznymi przyjętymi przez Konferencję Stron służącą jako spotkanie Stron Porozumienia Paryskiego” – czytamy. Wezwanie to było najmocniejszym potwierdzeniem znaczenia ESG w prawie międzynarodowym.