Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2023-06-26

Jak powinien funkcjonować w jednostce rachunek kosztów

Nasza firma rozpoczyna działalność produkcyjną. Będą realizowane równolegle różne zlecenia klientów. Proszę o wskazanie, na co trzeba zwrócić uwagę i jak taki proces powinien być księgowany. Najlepiej na przykładzie liczbowym.

Ustawa o rachunkowości nie wskazuje szczegółowych zasad księgowania na kontach. Wskazuje jedynie ogólne zasady ustalania kosztu wytworzenia produktu w celu zapewnienia wiernego i rzetelnego odzwierciedlenia wartości zapasów i kosztu sprzedanych produktów w sprawozdaniu finansowym.

Zasady funkcjonowania w jednostce rachunku kosztów powinny zostać opisane w dokumentacji polityki rachunkowości. To tam powinny być wskazane szczegółowe reguły postępowania na etapie ujmowania zdarzeń związanych produkcją i wyceną zarówno produktów gotowych, jak i niezakończonych. Przyjęte rozwiązania powinny wynikać ze specyfiki działalności jednostki i jak najrzetelniej pokazywać z perspektywy finansowej, w jaki sposób wytwarzany jest produkt. Częstym błędem jest ujmowanie w dokumentacji ogólników i brak wskazań szczegółowych.

Podkreślić należy, że ustawa o rachunkowości bezpośrednio nie narzuca metodologii ustalania wartości kosztu wytworzenia – wskazuje jedynie w art. 28 ust. 3‒4a, jakie składowe mogą lub nie mogą być elementem kalkulacji kosztu wytworzenia produktu. Przypomnieć należy też, że do kosztów wytworzenia produktu nie zalicza się kosztów:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00