Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-06-20

To jeszcze nie koniec

Nowelizacja nie wyeliminuje instytucji użytkowania wieczystego z polskiego porządku prawnego. Może co najwyżej w jakimś stopniu ograniczyć ilość oddanych w nie gruntów. To nie jest to dobra wiadomość dla przedsiębiorców

Sejm przyjął przepisy, które pozwolą przedsiębiorcom nabyć prawo własności nieruchomości, których są użytkownikami wieczystymi (ustawa z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw). Nowelizacja została uchwalona w ramach głośno zapowiadanej reformy użytkowania wieczystego, która ma na celu jego całkowite wyeliminowanie.

Zasadniczo sprzedaż gruntu na rzecz jej użytkownika wieczystego jest możliwa od samego początku obowiązywania ustawy o gospodarce nieruchomościami, czyli od 1999 r., jednak została uregulowana w sposób bardzo pobieżny. Nowelizacja, po pierwsze, dookreśla istniejące przepisy o nabywaniu nieruchomości przez użytkowników wieczystych, a po drugie, wprowadza nowość – ograniczone w czasie roszczenie o sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz jej użytkownika wieczystego na podstawie tzw. przepisów epizodycznych. Czy przyjęcie takich środków rzeczywiście może oznaczać koniec użytkowania wieczystego? W naszej ocenie jest to niemożliwe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00