Artykuł
orzeczenie
Stare zyski. Fiskus nadal żąda podwójnego podatku
Jeżeli spółka kapitałowa (np. z o.o.) powstała z przekształcenia spółki osobowej (np. jawnej) wypłaca zyski z działalności swojej poprzedniczki, to wspólnik nie płaci podatku, bo uregulował go już wcześniej – orzekają sądy administracyjne
Z najnowszych interpretacji indywidualnych wynika, że dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej również zmienił zdanie, a stało się to przy okazji opodatkowania CIT-em spółek komandytowych i niektórych spółek jawnych. Teraz twierdzi, że po przekształceniu spółki osobowej w kapitałową wypłata zatrzymanego zysku nie oznacza, że u wspólników powstał po raz drugi przychód do opodatkowania.
Fiskus nie zmienia natomiast zdania tam, gdzie dochodzi do wypłaty starych zysków po przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową. Tu nadal uważa, że wypłata starego, wypracowanego wcześniej zysku oznacza u wspólnika – tego, który wcześniej prowadził biznes samodzielnie – powstanie podatkowego przychodu.
Słowem, żąda zapłaty po raz drugi podatku dochodowego, z tym że teraz już z innego tytułu – udziałów w spółce kapitałowej.
Dwa razy PIT
To oznacza, że przedsiębiorca, który przekształci swój biznes, prowadzony dotychczas samodzielnie, w jednoosobową spółkę z o.o., musi dwukrotnie zapłacić podatek od wypracowanego zysku:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right