Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-05-08

rewizja finansowa

Następny problem z audytami sprawozdań spółek akcyjnych

Nie dość, że wiele spółek akcyjnych, chociaż mają taki obowiązek, w ogóle nie poddaje swoich sprawozdań finansowych audytowi, to jeszcze okazuje się, że niektóre audyty wykonują osoby bez uprawnień, np. podszywające się pod biegłych rewidentów

– To ewidentne przestępstwo przeciw dokumentom, ale nie tylko – mówi Krzysztof Burnos, prezes Kancelarii Biegłych Rewidentów Burnos Audit. Ekspert przypomina, że tytuł biegłego rewidenta jest ustawowo chroniony. Jego wykorzystywanie przez osoby nieuprawnione to przestępstwo. Zatrudnienie do badania nieuprawnionej osoby lub całkowita rezygnacja z audytu mogą wynikać z chęci ukrycia fałszowania ksiąg.

PANA wykryła oszustów

O problemie poinformowała DGP Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA), czyli działający od 2020 r. organ nadzoru publicznego m.in. nad firmami audytorskimi. W grudniu 2022 r. agencja wystąpiła do Ministerstwa Sprawiedliwości o informację o złożonych w 2022 r. sprawozdaniach z badania rocznych raportów (za 2021 r.) przez spółki akcyjne. Takich sprawozdań z badania było zaledwie 5174. Potwierdza to problem, o którym pisaliśmy już w zeszłym roku, że wiele spółek akcyjnych w ogóle nie poddaje sprawozdań badaniu (patrz: „Potrzebna kontrola nad sprawozdawczością spółek akcyjnych”, DGP nr 207/2022). Zgodnie bowiem z danymi Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2021 r. zarejestrowanych było 10 350 spółek akcyjnych. To oznacza, że brakuje ponad 5 tys. sprawozdań z badań, bo obowiązek przeprowadzenia audytu mają wszystkie spółki akcyjne, niezależnie od wielkości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00