Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-05-04

Zmiany w prawie pracy: sprawdź najnowsze stanowiska MRiPS oraz GIP

Początek 2023 r. to gorący okres w działach kadr. Weszły w życie nie tylko przepisy o kontroli trzeźwości, lecz także o pracy zdalnej oraz te wprowadzone nowelizacją work-life balance. Pytań, jak stosować nowe regulacje, było i jest bez liku. Redakcja DGP, dbając o swoich czytelników, o wszystkie wątpliwe kwestie dopytuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Główny Inspektorat Pracy, a odpowiedzi urzędów publikujemy na bieżąco na naszych łamach. Dziś czas na małe podsumowanie. Przedstawiamy zestawienie najnowszych stanowisk MRiPS oraz GIP wydanych dla Dziennika Gazeta Prawna.

 

 

pip nie przeprowadzi kontroli w domu pracownika

Przepisy o pracy zdalnej, które weszły w życie 7 kwietnia 2023 r., nawet jeszcze przed uchwaleniem samej ustawy nowelizacyjnej, co nastąpiło 1 grudnia 2022 r., wywoływały wątpliwości. Część z nich dotyczyła obowiązków pracodawców i Państwowej Inspekcji Pracy w wymiarze praktycznym, a nie tylko formalnym.

Jedną z takich wątpliwości była kwestia przeprowadzania kontroli przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z art. 6728 par. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. ‒ Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 641; dalej: k.p.) pracodawca ma prawo przeprowadzać kontrolę wykonywania pracy zdalnej przez pracownika, kontrolę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub kontrolę przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, na zasadach określonych w porozumieniu, regulaminie albo poleceniu.

Kontrolę przeprowadza się w porozumieniu z pracownikiem w miejscu wykonywania pracy zdalnej w godzinach pracy pracownika. Czy zatem taką kontrolę może przeprowadzić Państwowa Inspekcja Pracy? GIP w stanowisku z 9 lutego 2023 r. stwierdził, że inspektorzy pracy nie mogą prowadzić czynności kontrolnych w mieszkaniu pracownika, ponieważ stanowiłoby to naruszenie zagwarantowanej konstytucyjnie wolności człowieka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00