Poradnia Rachunkowa
- Co wykazać w sprawozdaniu Rb-NDS
- Jaki paragraf dla opłat za wywóz nieczystości
- Kiedy należy skorygować Rb-27S
Regionalna izba obrachunkowa stwierdziła w wyniku kontroli, że w sprawozdaniu Rb-NDS nie wykazano w pozycji D22 rozchodów, a gmina udzieliła pożyczki dla spółki komunalnej – co wynika też z urządzeń księgowych i sald konta 260. Czy zarzut jest uzasadniony? Spółka komunalna to „własny” podmiot z pełnym kapitałem gminy.
Pożyczka to stosunek cywilnoprawny mający podstawy normatywne w kodeksie cywilnym. Warto zwrócić uwagę na art. 720, gdzie m.in. postanowiono, że przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Jednostki samorządu terytorialnego mogą udzielać pożyczek, co ma potwierdzenie w ustawie o finansach publicznych (dalej: u.f.p.) w zw. z ustawą o samorządzie gminnym. W art. 6 ust. 2 pkt 3 u.f.p. postanowiono, że rozchodami publicznymi są udzielone pożyczki i kredyty. W związku z ww. przepisem pozostaje m.in. art. 262 u.f.p., gdzie postanowiono, że czynności prawnych polegających na zaciąganiu kredytów i pożyczek, innych zobowiązań zaliczanych do tytułu dłużnego (o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 2 u.f.p.) oraz udzielaniu pożyczek, poręczeń i gwarancji, a także emisji papierów wartościowych dokonuje dwóch członków zarządu wskazanych w uchwale przez zarząd, z zastrzeżeniem ust. 2. Dla ważności tych czynności konieczna jest kontrasygnata skarbnika jednostki samorządu terytorialnego. Czynności prawnych w gminie dokonuje wójt, burmistrz, prezydent miasta.