Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-04-05

wywiad

Nowelizacja przed wejściem w życie ustawy to niezbyt dobra wróżba

Stanisław Gordziałkowski: Aby przedsiębiorcy skorzystali z polskiej fundacji rodzinnej, potrzebne jest zaufanie. A o to trudno, gdy przepisy podatkowe zmieniają się co roku

Stanisław Gordziałkowski, adwokat, doradca podatkowy, senior counsel w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

Laureat XVII Rankingu Firm i Doradców Podatkowych Dziennika Gazety Prawnej w kategorii PIT (I miejsce)

Kapituła naszego redakcyjnego rankingu doceniła wiele zrealizowanych przez pana w 2022 r. projektów. Doradzał pan m.in. międzynarodowym firmom przenoszącym działalność gospodarczą z Ukrainy do Polski. Na czym polegały te projekty?

Dotyczyły głównie firm z branży IT. Konieczne było ustalenie, czy i kiedy ukraińscy uchodźcy stają się polskimi rezydentami podatkowymi oraz czy i kiedy zagraniczne firmy powinny rozpoznać w Polsce stały zakład dla celów podatkowych. Trzeba pamiętać, że wiele takich firm nigdy wcześniej nie miało nic wspólnego z Polską i nagle, z powodu wojny w Ukrainie kilkuset pracowników oraz podwykonawców (zatrudnionych na umowach B2B) znalazło się w Polsce. Ministerstwo Finansów nie udzieliło dotychczas jednoznacznych odpowiedzi. Wydało jedynie komunikat, że uchodźcy mogą zadeklarować, że stają się polskimi rezydentami, co by oznaczało opodatkowanie w Polsce. Problem polega na tym, że większość wolałaby płacić niższy podatek w Ukrainie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00