Artykuł
PROBLEM
Jak wliczać premie kwartalne do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego
Pracownik zachorował w marcu 2023 r. Poza wynagrodzeniem miesięcznym w stałej wysokości otrzymuje również zmienne premie kwartalne. W IV kw. 2022 r. (w październiku) pracownik miał nieobecność usprawiedliwioną w wymiarze 20 dni, więc ten miesiąc wypada z obliczeń. Jak do podstawy wynagrodzenia chorobowego za marzec wliczyć te premie – w wysokości 1/11 czy 1/12 sumy wypłaconych kwot? Czy ostatni kwartał poprzedniego roku podlega uzupełnieniu? Ponadto pracodawca zastanawia się nad zmianą premii kwartalnej na miesięczną. Jak ewentualnie wliczać takie premie, jeśli zmiana wejdzie w życie?
odpowiedź
Jeśli premie kwartalne podlegają wliczeniu do podstawy wymiaru zasiłków, a więc nie przysługują za okresy pobierania tych świadczeń, to należy je uzupełnić i przyjąć w wysokości 1/12 wypłaconych kwot, po odliczeniu części składek społecznych potrącanych przez płatnika ze środków pracownika.
Za różne okresy
Do wynagrodzenia chorobowego przysługującego na podstawie art. 92 kodeksu pracy stosuje się te same zasady obliczania podstawy wymiaru, jakie ustanowiono dla zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Oznacza to, że podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Przy krótszym zatrudnieniu, a więc gdy zatrudnienie nie obejmuje całego roku, przyjmuje się wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right