aktualności
Jest ruch w uchwałach krajobrazowych, ale są i błędy
Miasta szukają dodatkowych dochodów, a wdrożenie tych aktów prawa lokalnego otwiera im możliwość wprowadzenia nowej daniny – opłaty reklamowej. Niestety JST wciąż popełniają omyłki, a wówczas wojewodowie dają im czerwoną kartkę
Coraz więcej gmin zaczyna wprowadzać uchwały krajobrazowe. To efekt m.in. tego, że JST dążą do wprowadzenia opłaty reklamowej, a uchwały te są niezbędnym pierwszym krokiem do tego – wynika z analizy „Rośnie liczba gmin wprowadzających i pobierających opłatę reklamową” przygotowanej przez firmę doradczą Deloitte.
Jak wyliczyli eksperci Deloitte, przez prawie osiem lat obowiązywania przepisów, do końca 2022 r., uchwały krajobrazowe przyjęły jedynie 64 gminy (czyli ok. 2,6 proc. spośród wszystkich 2500 gmin), a wśród nich m.in. Starachowice, Gdańsk, Bochnia, Kościelisko, Kielce, Świnoujście, a także Kraków. W 2022 r. zyskało je kolejnych 12 miast. Ostatnio, jak zauważono, wzrasta zainteresowanie takimi uchwałami prawa lokalnego. „Odnotowujemy również wzmożone działania organów podatkowych nakierowane na weryfikację wywiązywania się z obowiązków z zakresu opłaty reklamowej na terenie gmin, które już ją wprowadziły” – czytamy w przygotowanej analizie.
I faktycznie, jak sprawdziliśmy, w ostatnich miesiącach wyraźnie przybywa miast, które decydują się na ten krok. W ostatnich miesiącach uchwały krajobrazowe przyjęli m.in. radni Poznania, Pułtuska, Michałowic, Bytomia, Izabelina. Do pomysłu regulacji reklam powróciła też Warszawa, która projekt uchwały przedstawiła do konsultacji mieszkańców. Na różnym etapie prac są zaś uchwały w Sosnowcu, Radomsku, Krośnie, Jastrzębiu-Zdroju, Wejherowie, Ustce, Żukowie. Z kolei Białystok niedawno zapowiedział, że się do tego przymierza.
Sprawdź, co gminy robią źle
W praktyce wdrożenie uchwały krajobrazowej stanowi dla gmin nie lada trudność. Organy stanowiące (rada gminy/rada miasta) mimo dobrych chęci przy konstruowaniu tych aktów prawa lokalnego często wprowadzają bowiem zapisy nielegalne lub łamią procedury, co ma odzwierciedlenie w rozstrzygnięciach nadzorczych wojewodów oraz w orzeczeniach sądów administracyjnych. W ostatnim czasie głośno było o kilku takich rozstrzygnięciach: 27 lutego wojewoda wielkopolski stwierdził nieważność uchwały krajobrazowej Poznania, z kolei wojewoda mazowiecki 9 marca unieważnił analogiczną uchwałę gminy Michałowice, a nieco wcześniej – 19 stycznia – uchwałę Pułtuska. Wojewodowie udowadniają, że wciąż patrzą gminom na ręce, tak jak robili to już zresztą wcześniej.