Artykuł
Poradnia ubezpieczeniowa
- Na jakich zasadach ubezpieczony ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, gdy przyjął na wychowanie dziecko tuż przed ukończeniem 14. roku życia
- Jakie przesłanki trzeba spełnić do otrzymania świadczenia w drodze wyjątku
- Od kiedy komandytariusz przystępujący do spółki rozpoczyna podleganie ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu
Nasz pracownik złożył wniosek o urlop macierzyński i wypłatę zasiłku macierzyńskiego w związku ze złożeniem wniosku o adopcję dziecka. Jednak dziecko za trzy tygodnie kończy 14 lat. Czy w tej sytuacji pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński? Jeśli tak, to za jaki okres powinniśmy go wypłacić?
Tak, w tym przypadku będzie możliwe wypłacenie zasiłku macierzyńskiego. 1 lutego 2023 r. weszły bowiem w życie przepisy zmieniające zasady udzielania urlopów związanych z przyjęciem dziecka na wychowanie, a co za tym idzie – także zasady wypłaty zasiłku macierzyńskiego. W tym miejscu warto przypomnieć, że zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w brzmieniu obowiązującym do 31 stycznia 2023 r. zasiłek macierzyński przysługiwał ubezpieczonej lub ubezpieczonemu, która(-ry) w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right