Artykuł
O czym należy pamiętać przy naliczaniu „13”
W urzędach JST i podległych im szkołach oraz innych jednostkach organizacyjnych trwają wyliczenia i wypłaty „13”. Pracownikom urzędów, nauczycielom, podobnie jak większości pracowników sfery budżetowej, przysługuje bowiem dodatkowe wynagrodzenie roczne (zwane właśnie 13. pensją). Jest ono wypłacane corocznie do końca marca. Przedstawiamy dziś podstawowe zasady naliczania listy płac oraz ustalania prawa do tego świadczenia i odpowiadamy na pytania.
podstawowe regulacje
Zasady obliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego wskazane zostały w art. 4 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1872) – dalej: ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym. Trzynastkę ustala się w wysokości 8,5 proc. sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając:
-
wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy;
-
wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy;
-
wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.
Przy czym w przypadku przepracowania przez pracownika całego roku kalendarzowego nabywa on prawo do „13” w pełnej wysokości. Z kolei osoby, które przepracowały w ciągu roku u danego pracodawcy minimum sześć miesięcy, nabywają prawo do tego świadczenia w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego. Także w przypadkach, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym (mowa w nim o osobach zatrudnionych w urzędach organów władzy publicznej, kontroli, ochrony prawa oraz sądach i trybunałach, samorządowych jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych prowadzących gospodarkę finansową na zasadach określonych w u.f.p.), a więc uprawniających do trzynastki pomimo nieprzepracowania sześciu miesięcy, wysokość wynagrodzenia rocznego ustala się proporcjonalnie do okresu przepracowanego u danego pracodawcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right