Artykuł
prawo pracy
Na dodatkowe wolne i 9 tygodni urlopu dla ojca jeszcze poczekamy
Nowelizacją kodeksu pracy Senat zajmie się dopiero 8–9 marca – ustalił DGP. Oznacza to dalsze opóźnienie implementacji prawa UE. Choć trzeba się liczyć ze skargą do TSUE na wzór tej dotyczącej przepisów o sygnalistach, ryzyko jest jednak dużo mniejsze
Na zakończonym wczoraj posiedzeniu wyższa izba parlamentu nie zajęła się nowelą k.p., która wyszła z Sejmu 9 lutego. Implementuje ona unijne dyrektywy: 2019/1152 w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz 2019/1158 w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów (work-life balance). DGP ustalił, że Senat zajmie się ustawą na kolejny powiedzeniu.
– Senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej ma czas na rozpatrzenie ustawy do 3 marca. Razem z komisją ustawodawczą przymierzamy się do rozpatrzenia jej na posiedzeniu 2 marca. Taki termin został ustalony w porozumieniu z Biurem Legislacyjnym Senatu, które ze względu na obszerność ustawy poprosiło o czas na przygotowanie wszystkich opinii i analiz. To oznacza, że rozpatrzenie ustawy na posiedzeniu Senatu byłoby planowane na 8–9 marca – wskazuje senator Jan Filip Libicki, przewodniczący komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej Senatu RP.