Porada
W tym roku podatnicy na rozliczenie korekty VAT mają czas do 27 lutego
W deklaracji za styczeń 2023 r., której termin złożenia mija już wkrótce, podatnicy rozliczający się miesięcznie i prowadzący sprzedaż mieszaną, tj. zwolnioną i opodatkowaną VAT, powinni rozliczyć korektę VAT za rok 2022. Najwyższa więc pora, aby przeanalizować strukturę zakupów, sprawdzić je i prawidłowo rozliczyć, a potem ująć w księgach skutki korekty podatkowej.
Każdy podatnik VAT, który dokonuje sprzedaży opodatkowanej i jednocześnie wykonuje czynności zwolnione z VAT lub niepodlegające temu podatkowi, musi pamiętać o rozliczeniu wstępnym VAT w trakcie roku kalendarzowego, a potem o tzw. korekcie rocznej. Nie ma znaczenia, czy jego rok obrotowy jest taki sam jak kalendarzowy, czy nie. Z kolei ujęcie korekty w księgach jest elementem procesu sporządzania sprawozdania finansowego za 2022 r., ale możliwe jest tu też ujęcie uproszczone.
Korekta roczna w VAT dotyczy tych podatników, którzy jednocześnie wykonują czynności opodatkowane i zwolnione z VAT. Dotyczy też tych jednostek, które wykonują czynności niepodlegające pod ustawę o VAT.
Przykład 1
Doradztwo i szkolenia
Spółka świadczy usługi doradztwa, które są opodatkowane VAT. Jednocześnie realizuje szkolenia, które posiadają odpowiednie akredytacje i ich świadczenie korzysta ze zwolnienia z VAT na mocy art. 43 ust. 1 ustawy o VAT. Z racji tego, że spółka nabywa jednocześnie towary i usługi, które służą działalności zarówno opodatkowanej, jak i zwolnionej, musi do 27 lutego br. rozliczyć tzw. korektę roczną.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right