Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-02-13

wynagrodzenia

Kontrowersyjny skład oceni zamrożenie płac sędziów

W sprawie wniosków kwestionujących tegoroczny brak wzrostu płac orzekających ma zdecydować zaledwie pięciu członków TK – wynika z nieoficjalnych ustaleń DGP

Rafał Wojciechowski jako sprawozdawca, Wojciech Sochański jako przewodniczący, a także Julia Przyłębska, Piotr Pszczółkowski oraz Michał Warciński - taki skład ma zdecydować o tym, czy ustalenie wysokości wynagrodzeń sędziów na rok 2023 na poziomie niższym, niż wynika to z mechanizmu ustawowego, nie narusza konstytucji.

Realna obniżka

Przepisy ustawy okołobudżetowej na 2023 r. dotyczące zasad ustalania wynagrodzeń sędziów zaskarżyły do TK trzy podmioty - I prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Krajowa Rada Sądownictwa. Regulacje te przewidują, że podstawę ustalenia wynagrodzenia sędziów będzie stanowić w obecnym roku sztywna, ustalona odgórnie kwota 5444,42 zł. Jest to niezgodne z prawem o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm.; dalej: u.s.p.), które wiąże płace orzeczników z przeciętnym wynagrodzeniem brutto w II kw. poprzedniego roku ogłoszonym w komunikacie prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Ten ustawowy mechanizm został zablokowany trzeci raz z rzędu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00