Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-02-12

MSSF 17 już obowiązuje

Bieżący rok będzie dla zakładów ubezpieczeń stosujących Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej przełomowy – 1 stycznia 2023 r. zaczął bowiem obowiązywać MSSF 17 „Ubezpieczenia” zastępujący dotychczasowy MSSF 4. Jest to również początek obowiązywania MSSF 9 dla tych firm ubezpieczeniowych, które zdecydowały o odroczeniu jego zastosowania do momentu przyjęcia MSSF 17.

Głównym celem nowego standardu jest zapewnienie większej przejrzystości i porównywalności sprawozdań finansowych zakładów ubezpieczeń. Obowiązujący dotychczas MSSF 4 dopuszczał w wielu miejscach dowolność w zakresie stosowanych praktyk, która odzwierciedlała zróżnicowanie lokalnych standardów rachunkowości poszczególnych krajów w odniesieniu do umów ubezpieczenia.

Nowy standard ma prowadzić do bardziej czytelnego ujawniania wpływu zmian ekonomicznych dotyczących posiadanych umów ubezpieczeniowych na pozycje bilansowe, wyniki oraz przepływy pieniężne zakładów ubezpieczeń. Regulatorzy, w tym Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA), oczekują, że zwiększenie ilości i poprawa transparentności informacji zapewni inwestorom większy komfort poprzez pełniejszy wgląd w biznes firm ubezpieczeniowych. Umożliwi również podejmowanie decyzji inwestycyjnych na podstawie bardziej spójnych i porównywalnych informacji. Należy jednak zauważyć, że nowy standard wprowadza skomplikowane metody wyceny i prezentacji, w i tak bardzo specyficznej rachunkowości firm ubezpieczeniowych, w związku z czym przynajmniej w pierwszych latach od wprowadzenia standardu dane finansowe według MSSF 17 mogą być dla przeciętnego użytkownika trudne do zrozumienia. Ponadto w MSSF 17 znajdziemy obszary umożliwiające zakładom ubezpieczeń szerokie wybory polityki rachunkowości i metod wyceny – np. w zakresie korekty ryzyka czy przyjmowanych stóp dyskontowych. Kluczowa jest więc odpowiednia i szeroka komunikacja zakładów ubezpieczeń w zakresie wpływu nowego standardu na raportowane wyniki oraz czytelne wyjaśnienie przyczyn różnic w raportowanych danych pomiędzy MSSF 17 i MSSF 4.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00