Na umowach o użytkowanie prywatnych pojazdów pracowników muszą podpisać się wójt i skarbnik
Czy umowy zawierane z pracownikami na używanie ich samochodów prywatnych do celów służbowych wymagają kontrasygnaty skarbnika? Przepisy nie mówią tego wprost. A może wystarczy tylko podpis wójta gminy?
Umowy zawierane z pracownikami na używanie ich samochodów prywatnych do celów służbowych generują zobowiązania finansowe po stronie samorządu, wobec tego wymagają kontrasygnaty skarbnika. Taki wniosek płynie z analizy przepisów oraz orzecznictwa.
Podstawowe zasady
Zacznijmy od przypomnienia podstawowych zasad wynikających z przepisów regulujących użytkowanie pojazdów pracowników na cele służbowe pracodawcy. W rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy jest mowa o „umowie zawieranej pomiędzy pracodawcą a pracownikiem w ww. zakresie przedmiotowym”. Jak bowiem postanowiono w par. 1 ww. aktu wykonawczego, zwrot kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej między pracodawcą a pracownikiem o używanie pojazdu do celów służbowych na warunkach określonych w rozporządzeniu.