Gospodarka komunalna
Do podstawowej działalności gmin należy prowadzenie gospodarki komunalnej. Obejmuje ona w szczególności zadania o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych. Kluczowe znaczenie w tym zakresie ma ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 679; dalej: u.g.k.). W praktyce stosowania jej przepisów pojawia się jednak wiele wątpliwości. Podczas szkoleń stawiane są m.in. pytania: jaki organ powinien ustalać ceny za usługi świadczone przez gminę, czy gmina może prowadzić zarząd prywatnymi nieruchomościami, czy uchwały dotyczące utworzenia spółki komunalnej należy publikować w dzienniku urzędowym. Odpowiadamy na wybrane z nich.
O co pytają na szkoleniach
Kto ustala ceny za usługi
problem Czy cena za świadczone przez gminę usługi komunalne na rzecz mieszkańców powinna zostać określona w uchwale rady gminy, czy powinien to zrobić w zarządzeniu wójt?
odpowiedź Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 u.g.k. ceny i opłaty za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej (lub sposób ich ustalenia) określa rada gminy. Może ona upoważnić do tego organ wykonawczy – wówczas w przypadku gminy np. rozstrzygnięcie w sprawie cen nastąpi w drodze zarządzenia.