Artykuł
ustrój
SN pyta o zasady przesuwania sędziów
Brak możliwości odwołania się od decyzji Krajowej Rady Sądownictwa dotyczącej przeniesienia z wydziału do wydziału sądu może okazać się niezgodny z konstytucją
Przepisy, które zdaniem sporej części środowiska sędziowskiego stanowią narzędzie do gnębienia niepokornych sędziów, zaskarżyła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Jej zdaniem mogą być one niezgodne m.in. z konstytucyjnym prawem do sądu.
Narzędzie szykan
O regulacjach pozwalających na przenoszenie sędziego bez jego zgody między wydziałami tego samego sądu, o ile rozpoznaje się w nich sprawy z tego samego zakresu, zrobiło się głośno, gdy procedurze tej został poddany krakowski sędzia Waldemar Żurek. W 2018 r. został on przerzucony z Wydziału II Cywilnego do Wydziału I Cywilnego Sądu Okręgowego w Krakowie. Problem z tymi przenosinami był taki, że w tym pierwszym z wymienionych rozstrzyga się sprawy odwoławcze, podczas gdy do tego drugiego trafiają postępowania pierwszoinstancyjne. Spora część środowiska sędziowskiego, w tym sam zainteresowany, podnosiła, że w takiej sytuacji nie można uznać, że w tych wydziałach są rozpoznawane sprawy z tego samego zakresu, a tym samym sędzia nie mógł być przeniesiony bez jego zgody. Część prawników uznała również, że decyzja ta miała formę szykany, która spotkała Żurka za jego aktywny opór wobec zmian, jakie w sądownictwie przeprowadza obecny obóz rządzący.
-
keyboard_arrow_right