Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-01-11

W sprawie ławników Senat nie może dokonać reasumpcji głosowania

Jacek Zaleśny: W procedurze odbioru ślubowania od sędziów społecznych ustawodawca nie pozostawia SN możliwości dokonywania oceny, czy to, co zdarzyło się uprzednio, było prawidłowo wykonane

dr hab. Jacek Zaleśny, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego

dr hab. Jacek Zaleśny, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego

I prezes Sądu Najwyższego odmówiła przyjęcia ślubowania od większości ławników wybranych przez Senat i tym samym pozbawiła ich możliwości uczestnictwa w składach orzekających. Czy przysługują jej tego typu kompetencje?

I prezes SN nie ma takich kompetencji. Procedura uzyskiwania statusu ławników SN jest dokładnie określona w prawie. Zgodnie z nią wyboru ławników dokonuje Senat, a akt ich ślubowania jest odbierany przez I prezesa SN. Ustawodawca wyraźnie określił zakres czynności poszczególnych uczestników tego postępowania. Przewidziano jedną czynność w postaci aktu wyboru, którą realizuje Senat, i drugą, która polega wyłącznie na odebraniu ślubowania. I w tej czynności, która jest wykonywana w ramach SN, nie zawiera się żadna inna, w tym także ocena czynności uprzednio dokonanej przez Senat. W procedurze odbioru ślubowania ustawodawca nie pozostawia po stronie SN możliwości dokonywania oceny, czy to, co zdarzyło się uprzednio, było prawidłowo wykonane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00