Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-12-21

Kolejne zadania dla JST. Zwrócą VAT od paliwa gazowego

Będą przyjmować wnioski o dodatki gazowe, a po ich weryfikacji wypłacać pieniądze beneficjentom. Ważne będzie, czy źródło ich ogrzewania zostało wpisane do bazy CEEB oraz jakie mają kryterium dochodowe w gospodarstwie domowym. Kłopot może być jednak z fakturami za gaz wystawionymi na przełomie roku

A wszystko za sprawą ustawy z 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (dalej: ustawa o zamrożeniu cen gazu; w chwili zamykania tego numeru czekała na podpis prezydenta).

Reguluje ona kilka kwestii, m.in.:

1. Utrzymuje ceny maksymalne paliw gazowych dla odbiorców chronionych paliw gazowych oraz odbiorców realizujących zadania z zakresu użyteczności publicznej na poziomie nie wyższym niż z 2022 r. (czyli obecnie 200,17 zł za MWh), a także zamraża stawki opłat usług dystrybucji.

2. Przyznaje najbardziej wrażliwym odbiorcom paliw gazowych refundację z tytułu podatku od towarów i usług (co określa się mianem dodatku gazowego).

3. Utrzymuje mechanizm rekompensat dla sprzedawców paliw gazowych, który służy zrekompensowaniu im skutków wprowadzenia ceny maksymalnej dla odbiorców objętych taryfą.

4. Wprowadza funkcjonujący równolegle mechanizm rekompensat dla operatorów systemu dystrybucyjnego paliw gazowych.

Pierwszym narzędziem wsparcia w postaci zamrożenia maksymalnej ceny gazu zostaną objęci odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli:

  • gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach;
  • podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe.

Co istotne, zamrożone taryfy będą obowiązywały bez względu na próg dochodowy.

Inaczej jest w przypadku instrumentu drugiego, czyli tzw. dodatków gazowych. Nie wszystkie gospodarstwa domowe dostaną wsparcie, a jedynie ściśle określony przez ustawodawcę ich krąg. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, ustawa ma na celu ograniczenie wzrostu kosztów dla odbiorców paliw gazowych w gospodarstwach domowych o najniższych dochodach, zużywających paliwa gazowe do celów grzewczych. Ten krąg będzie musiał zostać zatem ustalony, a podmiotem, który będzie wpłacał refundację oraz weryfikował złożone wnioski, będzie właśnie gmina, co wynika z art. 22 ust. 1 ustawy o zamrożeniu cen gazu stanowiącego, że refundacja VAT jest zadaniem zleconym gminie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00