Artykuł
Podatek u źródła. Rzeczywistość nie nadąża za prawem
W ciągu trzech kwartałów br. płatnicy złożyli w Lubelskim Urzędzie Skarbowym 43 wnioski o zwrot podatku u źródła pobranego zgodnie z mechanizmem pay and refund. Podatnicy złożyli 38 takich wniosków
Choć liczba jest niewielka, to przeciętny czas rozpatrywania wniosku zakończony wydaniem decyzji wynosi aż sześć miesięcy. Trudno uznać, że siedem wniosków o zwrot, które zostały sfinalizowane, to wynik adekwatny do czasu oczekiwania.
Przytoczone dane dotyczą podatku od dochodów osób prawnych. Analogiczne przepisy o podatku u źródła funkcjonują na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych. W przedstawionych dziś statystykach koncentrujemy się jednak na CIT, bo w tym zakresie problem jest dużo bardziej powszechny.
Przypomnijmy, że mechanizm pay and refund wszedł w życie od 2022 r. Polega na tym, że przy wypłacie należności zagranicznemu kontrahentowi na kwotę przekraczającą 2 mln zł w danym roku polska firma musi - jako płatnik - potrącić w Polsce podatek u źródła w wysokości 19 proc. (dywidendy) lub 20 proc. (odsetki lub należności licencyjne).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right