Artykuł
Rusza mapa stacjonarnego dostępu do internetu. Do 31 grudnia JST muszą przekazać swoje dane
Od 1 grudnia rozpocznie się zasilanie danymi Systemu Informacyjnego o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu (SIDUSIS). To system sprawozdawczości telekomunikacyjnej, który przybierze postać mapy. Wdrożenie nowej bazy przyniesie wiele korzyści, lecz także oznacza nowe obowiązki związane m.in. z dostarczeniem informacji potrzebnych do jej stworzenia i aktualizacji. Nałożono je m.in. na samorządy i przedsiębiorców telekomunikacyjnych budujących sieci internetowe. Nowelizacja ustawy ustanawiająca bazę wprowadza również koordynatora szerokopasmowego - przy czym jego powołanie przez gminy nie będzie obowiązkowe.
Nowa baza informacyjna została powołana do życia przez ustawę z 15 września 2022 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (dalej: nowelizacja), która weszła w życie 22 października 2022 r., z kilkoma wyjątkami.
Co to za system
SIDUSIS będzie publiczną bazą danych, zawierającą informacje o punktach adresowych, w których możliwe jest świadczenie usługi stacjonarnego dostępu do szerokopasmowego Internetu, oraz o planowanych inwestycjach w tym zakresie. Można ją zatem nazwać publiczną mapą usług dostępu do stacjonarnego szerokopasmowego internetu. System będzie obrazował w graficznej formie dostępność tych usług w odniesieniu do konkretnych punktów adresowych. Każdy, zarówno obywatel, przedsiębiorca, jak i samorząd, będzie mógł sprawdzić, czy pod określonym adresem istnieje możliwość korzystania z takich usług wraz z informacją o ich dostawcy, szczegółowych ofertach i specyfikacji technicznej. Docelowo SIDUSIS będzie odpowiadał także na pytanie, czy w najbliższej przyszłości planowane jest doprowadzenie sieci telekomunikacyjnej do określonych punktów adresowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right