Porada
Małe i średnie firmy notowane na giełdzie powinny już teraz przygotowywać się do raportowania ESG
Nasza firma, notowana na giełdzie, zaliczana jest do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Dowiedzieliśmy się ostatnio, że niebawem zostanie na nas nałożony nowy obowiązek raportowania pozafinansowego związanego z ESG. Czy to prawda? Wydawało nam się, że dotyczy to wyłącznie dużych przedsiębiorstw.
Raportowanie pozafinansowe ESG, na rzecz zrównoważonego rozwoju, [ramka 1] w tej chwili dotyczy przede wszystkim wybranych spółek giełdowych i firm z sektora finansowego. Od 2025 r. ma objąć zasadniczo wszystkie podmioty notowane na giełdach (z wyjątkiem mikroprzedsiębiorców), wszystkie instytucje kredytowe oraz ubezpieczeniowe, jak również duże przedsiębiorstwa, które spełniają co najmniej dwa z trzech kryteriów:
- ich suma bilansowa przekracza 20 mln euro;
- przychody netto ze sprzedaży wynoszą 40 mln euro lub więcej;
- średnia liczba zatrudnionych w roku obrotowym wynosi 250.
Ramka 1
Nieekonomiczne wskaźniki rozwoju
ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance) dotyczy obszarów związanych z ochroną środowiska naturalnego, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym. To kluczowe kryteria, na które powinna zwracać uwagę każda firma dążąca do odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju. Prekursorem standardów ESG jest koncepcja CSR (ang. Corporate Social Responsibility), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu. CSR skupia się jednak na odpowiedzialności biznesu, która może być wykorzystywana w działaniach marketingowych w celu stworzenia określonego wizerunku przedsiębiorstwa. Metodologia ESG stawia zaś na bardziej mierzalną ocenę przyjętych celów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right