Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-10-12

nieruchomości

Ostre hamowanie deweloperów

W 2023 r. rozpocznie się o połowę mniej inwestycji niż w tym

Jeśli sytuacja w otoczeniu szybko się nie poprawi, to liczba inwestycji rozpoczętych w całej Polsce spadnie z ponad 160 tys. w 2021 r. do ok. 60 tys. lub nawet mniej w 2023 r.

Drastyczny wzrost stóp procentowych zadał potężny cios rynkowi deweloperskiemu. Już obserwowane skutki to spadek sprzedaży mieszkań i liczby rozpoczynanych inwestycji. W dłuższej perspektywie oznacza to także wzrost bezrobocia. Etaty będą ciąć zarówno branża, jak i jej kooperanci.

Wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki ocenia obecną sytuację branży jako stabilną. - Około 87 proc. wszystkich inwestycji, które skończymy budować w 2022 r., jest już sprzedanych. Mówię o danych dla sześciu największych miast. Sprzedanych jest już również ponad 60 proc. wszystkich mieszkań, które skończymy budować w całym 2023 r. - wylicza.

Dlaczego można mówić o stabilności rynku w największych miastach? - Po pierwsze dlatego, że w 2022 r. wchodziliśmy z rekordowo niską podażą mieszkań, które można było kupić od deweloperów - tłumaczy. Przyznaje, że z całą pewnością większy niepokój budzi rynek bardzo małych podmiotów, które mogły być wysoko zakredytowane. Jak mówi, budowały one domy jednorodzinne daleko od dużych miast, gdzie właściwie rynek najmu nie istnieje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00