Artykuł
Grupy spółek wchodzą do kodeksu
W czwartek wejdzie w życie ustawa wprowadzająca m.in. prawo holdingowe i duże zmiany w funkcjonowaniu organów spółek
Dwa główne filary nowelizacji (Dz.U. z 2022 r. poz. 807) to zbiór przepisów przeznaczonych dla grup spółek i modyfikacja pozycji rad nadzorczych. Pierwszy ma posłużyć uregulowaniu relacji między poszczególnymi spółkami w grupach kapitałowych, które dotychczas były przede wszystkim kwestią nieformalnych ustaleń. Rady nadzorcze mają z kolei stać się dzięki nowym przepisom bardziej aktywne i lepiej poinformowane (więcej o zmianach dotyczących rad nadzorczych w opinii obok).
Przepisy zamiast orzecznictwa
Krytycy tworzenia specjalnych przepisów dla holdingów twierdzili w czasie dyskusji nad projektem nowelizacji, że w ogóle nie ma potrzeby takiej odrębnej regulacji.
„Praktyka obrotu radzi sobie z funkcjonowaniem holdingów w Polsce bardzo dobrze i to mimo tego - a być może dzięki temu - że prawo holdingowe nie zostało w Polsce skodyfikowane” - pisał w opinii sporządzonej dla Biura Analiz Sejmowych prof. Michał Romanowski z Katedry Prawa Handlowego WPiA Uniwersytetu Warszawskiego. Z kolei zdaniem autorów projektu o uregulowanie stosunków wewnątrz koncernów zabiegali sami zainteresowani - przedsiębiorcy działający w grupach kapitałowych. Ministerstwo Aktywów Państwowych postanowiło więc umożliwić tworzenie sformalizowanych „grup spółek”. Właśnie do nich będzie odnosił się nowy dział IV kodeksu spółek handlowych (k.s.h.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right