Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-10-10

W jaki sposób podatnik zwolniony z VAT powinien rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie urządzenia

Lekarz prowadzący prywatną praktykę rozlicza się na zasadach podatku liniowego, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Zaliczki na PIT opłaca za okresy miesięczne. Od 2017 r. korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ niewielka część wykonywanych przez niego usług nie jest objęta zwolnieniami przedmiotowymi. W związku z tym na potrzeby VAT prowadzi jedynie ewidencję sprzedaży, o której mowa w art. 109 ust. 1 ustawy o VAT. Lekarz 5 października 2022 r. nabył od firmy francuskiej (podatnik VAT i VAT UE we Francji) ultrasonograf za 60 tys. zł. Cena zawiera koszty transportu nabytego urządzenia z Francji do Polski. Na udokumentowanie dostawy francuski kontrahent wystawił 5 października 2022 r. fakturę (bez francuskiego VAT), którą nabywca otrzymał wraz z towarem 10 października 2022 r. Tego samego dnia lekarz opłacił należność przelewem na francuski rachunek bankowy kontrahenta. Lekarz nigdy wcześniej nie dokonywał żadnych zakupów towarów za granicą. Nabyty ultrasonograf ma być używany ponad rok, jest kompletny i zdatny do użytku. Urządzenie to ma stać się środkiem trwałym w działalności lekarza i ma być oddane do używania jeszcze w październiku 2022 r. Lekarz zamierza amortyzować nabyty ultrasonograf według metody liniowej. Jak lekarz powinien rozliczyć nabycie ultrasonografu na gruncie VAT i PIT? ©℗

VAT

Podatek należny

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (dalej: WNT) za wynagrodzeniem na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT podatnikami są m.in. osoby fizyczne dokonujące WNT.

Na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwolniona z VAT jest sprzedaż dokonywana przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Przy czym przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ustawy o VAT). W definicji sprzedaży nie mieści się więc WNT. W związku z tym WNT dokonywane przez podatnika, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, nie jest objęte zwolnieniem na podstawie tego przepisu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00